YOUNG GUNS MAKE SPLASH AT DEVELOPMENT MEETS IN SWANSEA

City Of Swansea Aquatics swimming club took part in the first Gemau Cymru swimming development meet on 6th July in the Wales National Pool and its hosted City Of Swansea Aquatics Development ran on 14th July in Freedom Penlan Leasure Centre. Over the course of two meets, swimmers as young as 6 years competed in the one-day competitions. Gemau Cymru was swimming long course (50m competition) with swimmers competing in a range of events from 50m-200m events in freestyle, backstroke, breaststroke, butterfly and Individual medley the same even applied for the Swansea Aquatics development short course (25m pool).

Sam Jones Assistant Head Coach of Swansea explained why it’s important for younger swimmers not only compete at this level but the range of events “We encourage our young swimmers to compete in development meets designed for their age to gain confidence and experience racing. The coaches can feedback the technical aspects to the swimmers on where to improve motivation. We are always considering the fine line between racing enough and racing too much, the programme here [Swansea Aquatics] has fine-tuned balance for swimmers needs.” Jones went onto say “We want our swimmers to be a well-balanced swimmer able to race and compete in all four strokes hence why we enter all four strokes and 200 indivdual medleys at competitions. Swimmers strongest and weaker strokes changes over times as technically improving year on year We want our swimmers to have more adaptability when they get older not only gives swimmers a better chance of reaching their goals into early adulthood but being a lifelong participant of swimming.”

City Of Swansea Aquatics swimmers brought home 12 golds, 9 silvers and 6 bronzes in the Gemau Cymru and 36 gold, 35 silvers, 34 bronzes City Of Swansea Aquatics Development.

Jones went on to say “Our young swimmers swam brilliantly over the course of the competitions, picking a haul of medals. Proving we, as a hub, are producing young competitive swimmers with a focus on technique and process mindsets as they transfer to young athletes. It’s exciting times to be part of the club.”

William Hedge picking up his SILVER in the 50m Freestyle in Gemau Crymru Competition

Results of the two meets-

Gemau Cymru

Girls 9-10 Years

200 I.M.
Libby Hale Gold in a time of 3:10.02
Marys Williams Bronze in a time of 3:28.24

100m Backstroke
Libby Hale Gold in a time of 1:31.24

200m Freestyle
Libbie Geach Gold in a time of 2:31.01
Libby Hale Second in a time of 2:50.40

100m Breastroke
Libbie Geach Gold in a time of 1:43.87
Libby Hale Second in a time of 1:44.15

100m Freestyle
Marys Williams Bronze in a time of 1:28.67

50m Freestyle
Marys Williams Bronze in a time of 39.16

50m Breastroke
Libbie Geach Gold in a time of 48.50

100m Butterfly
Libby Hale Gold in a time of 1:36.90
Marys Williams Second in a time of 1:55.49

11-12 Years
100m Backstroke
Ruby Shadrach Second in a time of 1:24.04

100m Breastroke
Maddie Sivak Gold in a time of 1:31.62
Gracie Minty Second in a time of 1:39.67

50m Freestyle
Maddie Sivak Gold in a time of 31.64

100m Butterfly
Nicole Farcas Second in a time of 1:37.70

13-14 Years
200m Freestyle
Ffion Johns Second in a time of 2:32.28

100m Butterfly
Summer Scott Bronze in a time 1:18.95

15-16 Years
200mFreestyle
Danielle Williams Gold in a time of 2:30.93

50m Backstroke
Danielle Williams Gold in a time of 38.93

100m Freestyle
Danielle Williams Gold in a time of 1:09.33

100m Butterfly
Danielle Williams Second in a time of 36.39

Boys

11-12 Years

50m Freestyle
William Hedge Second in a time of 40.08

100m Backstroke
William Hedge Bronze in a time of 1:47.72

13-14 Years
100m Freestyle
Christopher Swinton Bronze in a time of 1:11.47

100m Breastroke
Christopher Swinton Gold in a time of 1:32.85

Swansea Development Meet

Girls 7 Years
25m Freestyle – Elli Jenkins in a time of 25:54

Girls 8 Years
25m Freestyle – Jessica Arnold Gold in a time of 18.90, Georgie bo Davies Bronze in a time of 20:00
25m Backstroke Jessica Arnold Gold in a time of 21:00, Georgie bo Davies second in a time of 23.35
25m Breastroke Georgie bo Davies Gold in a time of 27.48, Evie Evens Bronze in a time of 29.43
25m Butterfly Evie Evens Gold in a time of 21.86, Georgie bo Davies second in a time of 22.34
100m Indivdual Medley Georgie bo Davies Gold in a time of 1:49.71

Girls 9 years
50m Freestyle Marys Williams Silver in a time of 38.97, Elin Edwards Bronze in a time of 39.14
200m Freestyle Marys Williams Gold in a time of 3:07.39, Elin Edwards Bronze in a time of 3:13.53
50m Backstroke Elin Edwards Gold in a time of 46.65, Marys Williams Silver in a time of 46.68. Rebecca Del Sol-Gonzalez Bronze in a time of 47.29
50m Breastroke Elin Edwards Silver in a time of 51.3, Marys Williams Bronze in a time of 52.50
50m Butterfly Cora-leigh Coffey Gold in a time of 43.80, Marys Williams Bronze in a time of 45.83
200m Indivdual Medley Marys Williams Gold in a time of 3:23.44, Elin Edwards Silver in a time of 3:24.86.

Girls 10 Years
50m Freestyle Maddison Turatto Gold in a time of 37.54, Amelia Mitchell Silver in a time of 38.55, Sirol Jenkins Bronze in a time of 39.66
200m Freestyle Caitlin Thomas Gold in a time of 3:00.72, Maddison Turatto Silver in a time of 3:03.06, Amelia Mitchell Bronze in a time of 3:18.14
50m Backstroke Gold in a time of 42.57, Caitlin Thomas Silver in a time of 43.79, Maddison Turatto Bronze in a time of 45.07
50m Breastroke Medi Thomas Gold in a time of 47.34, Maddison Turatto Silver in a time of 47.51, Amelia Mitchell in a time of 50.35
50m Butterfly Medi Thomas Gold in a time of 43.97, Caitlin Thomas Silver in a time of 44.38, Maddison Turatto Bronze in a time of 44.45
200m Individual Medley Maddison Turatto Gold in a time of 3:18.30, Caitlin Thomas Silver in a time of 3:26.03, Medi Thomas Bronze in a time of 3:26.34

Girls 11 Years
50m Freestyle Saoirse Sears-nealse Bronze in a time of 37.36
200m Freestyle Nicole Farcas Silver in a time of 2:44:00
50m Backstroke Nicole Farcas Silver in a time of 40.86, Isabelle David in a time of 41.05
50m Breastroke Isabella David Gold in a time of 45.76, Nicole Farcas Silver in a time of 48.08
50m Butterfly Isabella David Gold in a time of 39.73, Nicole Farcas in a time of 40.92
200m Indivdual Medley Isabelle David Silver in a time of 3:09.56, Nicole Farcas in a time of 3:11.20.
Girls
50m Backstroke Mali Evans Bronze in a time of 41.61
50m Breastroke Mali Evens Gold in a time of 46.06, Ellie Grey Bronze in a time of 47.44
50m Butterfly Mali Evens Silver in a time of 40.42, Ellie Grey Bronze in a time of 42.38
200m Indivdual Medley Mali Evens Bronze in a time of 3:13.63

Boys
6&Under
25m Freestyle Elliot Lloyd Gold in a time of 35.55, Lewis Kaishi Silver in a time of 36.29
25m Backstroke Elliot Lloyd Gold in a time of 32.84, Lewis Kaishi Silver in a time of 39.39

7 Years
25m Freestyle Rory Johns in a time of 22.33, Osian Edwards Bronze in a time of 35.80
25m Backstroke Rory Johns in a time of 33.11
25m Breastroke Rory Johns Silver in a time of 39.26

8 Years
25m Freestyle Keyne Demary Silver in a time of 20.74, Toby Waters in a time of 20.88
25m Backstroke Keyne Demary Silver in a time of 23.53, Herbie Smith in a time of 25.68
25m Breastroke Herbie Smith Silver in a time of 28.88, Keyne Demary in a time of 28.96
25m Butterfly Keyne Demary Gold in a time of 23.22, Herbie Smith Silver in a time of 24.00
100m Indivdual Medley Keyne Demary Gold in a time of 1:51.66, Herbie Smith Bronze in a time of 2:02.65

9 Years
50m Freestyle Peidony Huang Bronze in a time of 42.71
200m Freestyle Rungdong Huang Bronze in a time of 3:32.65
50m Backstroke Peidony Huang Bronze in a time of 47.21
50m Breastroke Cody Johns Silver in a time of 58.27
50m Butterfly Cody Johns Bronze in a time of 54.02
200m Indivdual Medley Cody Johns Silver in a time of 3:51.35

10 Years
50m Freestyle William Hedge Gold in a time of 40.41, Lewys Catley Bronze in a time of 40.79
200m Freestyle Jack Arnold Gold in a time of 2:48.40
50m Breastroke Jack Arnold Gold in a time of 46.77, Zarya Ismail Silver in a time of 52.68, Owen Twigger Bronze in a time of 53.43
50m Butterfly Jack Arnold Gold in a time of 37.29, Owen Twigger Bronze in a time of 3:48.43

11 Years
50m Freestyle Abdullah Aldalati Gold in a time of 33.39,
50m Backstroke Fenn Sellick Gold in a time of 41.77, Abdullah Aldalati Silver in a time of 44.87,
50m Breastroke Fenn Sellick Gold in a time of 44.98
50m Butterfly Abdullah Aldalati Gold in a time of 39.12,
200m Idvudla Medley Fenn Sellick Gold in a time of 3:04.73, Abdullah Aldalati Silver in a time of 3:07.93

Relays

Age 8&Under 100m Freestyle Mixed Relays GOLD Herbie Smith, Georgie bo Davies, Evie Evens, Keyne Demary SILVER Nathen Catley, Erin Penny, Erin Lloyd, Toby Waters

Age 9 & 10 years 200m Freestyle Mixed Relay Gold Cody Johns, Maddison Turatto, Caitlin Thomas, Jack Arnold SILVER Elin Edwards, Lewys Catley, Owen Twigger, Medi Thomas

Age 11 & 12 Years 200m Freestyle Mixed Relay BRONZENicole Farcas, Owen Hazel, Abdullah Aldalati, Isabelle David

Age 8&Under 100m Medley Mixed Relays GOLD Keyne Demary, Erin Lloyd, Evie Evens, Herbie Smith SILVER Nathen Catley, Toby Waters, Tegan Webster, Georgie bo Davies

Age 9 & 10 years 200m Medley Mixed Relay GOLD Cody Johns, Maddison Turatto, Jack Arnold, Caitlin Thomas SILVER William Hedge, Amelia Mitchell, Cora-leigh Coffey, Owen Twigger.

Age 11 & 12 Years 200m Freestyle Mixed Relay SILVER Seren Baker, Georgie Price, Isabelle David, Abdullah Aldalati

Share this: